Diéta házon kívül

Az egyszerűség kedvéért végignézzük a különböző „problémás” helyszíneket a diétázók szemszögéből, illetve azoknak is próbálok segíteni, akik nem diétáznak, de szeretnének odafigyelni a minőségi táplálkozásra.

1. Étterem

Igaz, diéta alatt nem a legszerencsésebb étterembe menni, de ha mégis és módod van rá, inkább az ebédidőt célozd meg, ilyenkor kissé szabadabb az ember, mint este. De abban is biztos vagyok, hogy lehet találni számunkra is fogyasztható ételt. Az első, ami eszünkbe jut, a Ceasar-saláta. Még jobb, ha öntet (cukros-majonézes…) és pirítós (fehérliszt…) nélkül kéred. De rendelhetsz natúr csirkét, vagy halat (persze sokkal olajosabb lesz, mint az otthoni) párolt zöldséggel (a kukoricát azért kerüljük), vagy friss salátával, akár görög salátával, quinoával bulgúrral barnarizzsel. Az ecetes savanyúságokat kerüljük, mert azokat cukrozni szokás. Ha délben mész, egy kis adag párolt rizst is kérhetsz hozzá.

Egy fokkal szabadabban válogathatsz, ha nem diétázol, akár egy csirkepörköltet, vagy marhapörköltet. Amit próbáljunk kerülni: a rántott ételeket (zsír + fehérliszt…), az édes gyümölcsleveseket, a nagyon tejszínes ételeket, a tésztákat (úgysem teljes kiőrlésű lesz), nokedlit, köretből a főtt krumpli belefér, a hasábburgonya nem.

2. Pub, kocsma

Természetesen diéta alatt sem kell megvonni magunktól a szórakozást, ha hívnak a haverok, menjünk el nyugodtan. A legjobb, ha a találkozás előtt megvacsorázol otthon, mert ilyen helyeken kevés az egészséges étel. Esetleg egy kevés az olajos magvakból belefér, ha nagyon megéhezel.

Amit viszont mindenképp megemlítenék, az alkohol. Persze, mindenki tudja, hogy nem egészséges, de hogy mennyire teszi tönkre a diétát? Csak egy példa: egy korsó sörben 25 gramm szénhidrát van, 1 dl Jäger-ben 37 g szénhidrát van (ebből cukor: 37 g). És az alkohol katabolikus (lebontó) hatásáról még nem is beszéltünk.

3. Céges rendezvény

Nagyjából ugyanazok vonatkoznak erre az esetre is, mint az étteremnél, ha svéd asztalos rendezvényről van szó. Viszont, ha előre megrendelt ételt kapunk, akkor érdemes előtte (vagy akkor) szólni. Én a felesleges kérdezősködések elkerülése végett azt szoktam mondani, hogy glutén-és tejérzékeny vagyok. Így biztosan valami diétásat fogsz kapni és nem fognak kötözködni 🙂

4. „FAST FOOD”

4. „Fast food”

Előfordulhat, hogy gyors étteremben vagy kénytelen enni.

A legtöbb gyorsétterem láncban van Ceasar saláta, külön jó bennük, hogy külön adják hozzá az öntetet. Azt add oda a szomszéd asztalnál ülőknek, jó megoldás lehet még a gyros is. Ha napközben eszed, akkor kérj gyros tálat (akár kis adagot) öntet nélkül, rizzsel (a török rizs nagyon finom), este pedig úgy szoktam, hogy pitában kérem, öntet nélkül, leülök, kicsomagolom a pitát és kieszem belőle a „tölteléket”. Nem diétázóknak a pita is belefér.

5. Utca

Rohanásban vagy, menet közben ennél valamit? Ez elég macerás, de megoldható.

Ugye kerülni kéne a szénhidrátokat? Esetleg az olajos magvak itt is könnyíthetnek rajtad, de csak mértékkel fogyaszd! Ha még komolyabban veszed, akkor vegyél egy doboz cottage cheese-t, vagy sovány túrót és műanyag kanállal edd meg. Mégis hogy néz az ki? Pont, mintha fagyit ennél kehelyből és nem tölcsérből, azon nem lepődik meg senki, ugye? Ezenkívül csoki helyett számtalan egészséges szeletet is találsz már, például itt.

Ha nem kell annyira figyelned a szénhidrát bevitelre, akkor Abonett, puffasztott rizs bárhol kapható és könnyen elrágcsálható menet közben is. Tonhal konzervből is lehet kapni zöldséges verziót, ami szintén belefér, ha nem zavar a halszag:)

6. Kirándulás, strand

Az első kérdésem az lenne, hogy miért ne vihetnéd magaddal dobozban az ebédedet? 10 percre csak meg tud állni a társaság, hogy leüljünk egy farönkre és megegyük a kaját. Persze nagy melegben meg kell gondolni, hogy mit vigyünk. A friss saláta, párolt zöldség, puffasztott rizs, abonett például viszonylag jól bírja. Mellé készíthetsz zabpelyhes rántott húst, vagy fasírtot, ebbe tojás és szénhidrát sem kell. Ezek a húsok kibírják az ebédidőt, főleg, ha előző éjszaka lefagyasztasz pár flakon vizet és a zacskóban a dobozok mellé beteszed. Nem diétázók vihetnek fehérje szeleteket is.

7. Mozi

Te is rágcsálnál valamit a film alatt? Semmi gond.

A kedvenc nasim a karikára vágott répa (nyersen, de grillezve is finom) mandulával. Erre még apukám is azt mondta, hogy „hm, egész jó”, és ha ő valami zöldséges-magos dologra azt mondja, akkor elhiheted 🙂  Vagy kis dobozba készíts fokhagymás-joghurtos mártogatóst és vigyél hozzá nyers zöldséget.

Nem diétázóknak olajos magvak bátrabban mehetnek, vagy a puffasztott kölesgolyó, az ki is fog tartani a film végéig.

8. Házibuli

Ha jóban vagy a házigazdával, akkor szólhatsz nyugodtan, hogy mi az, amit ehetsz, nem ehetsz, így ha komolyabb fogadtatással készül, akkor figyelembe tudja venni. Egyébként a nassolnivalóval ugyanúgy készülhetsz, mint az előbbieknél. Például chips helyett kölesgolyót vihetsz. A mogyorós verzió különösen finom. De a mártogatós itt is jó ötlet lehet, csak nehogy mindenki rájárjon 🙂

 

Kifogást mindig könnyebb találni, mint megoldást. De miért választanád a rosszabb utat, ha elérhető közelségben van a jó is?