Ha éhes vagy, egyél…

A gyorsan felszívódó, magas kalória és cukortartalmú ételekből gyakorlatilag teljesen mindegy, hogy akár egy keveset is megeszel, mert az már annyira felemeli a vércukrodat, hogy a szervezet inzulint bocsát ki a normális érték visszaállításához. A szervezeted reakciója is vészreakció a sok-sok bevitt cukorra, aminek következtében túlkompenzál, vagyis annyi inzulint bocsát ki, hogy megint normális alá kerül a vércukrod és újból éhesnek érzed magad. Ez van, amikor bedobsz egy csokit, vagy például tésztaféléket eszel. Ezek az ételek olyan gyorsan lebomló szénhidrátokat tartalmaznak, amitől öt perc múlva ugyanolyan éhes leszel. Hát nem érné meg inkább, hogy tovább maradj jóllakott, jókat egyél de ne többszörösét edd meg annak, mint amire a szervezetednek szüksége van?

’Majd letornázom’

Persze ilyenkor jön a ’majd letornázom’ című fejezet, ami annyit tesz, hogy megeszel egy hatszáz kalóriás kis szelet süteményt, majd elmész alakformáló aerobikra, ami az égvilágon semmiféle terhelést nem fog jelenteni a szervezetednek, hiszen csak azért mész, hogy a lelkiismereted megnyugodjon, hogy azt érezd, tettél valamit az egészségedért. De nem tettél. A tortaszelet ugyanúgy a csípődön vagy a hasadon fogja végezni és a sok önnyugtató értelmetlen ’edzésnek’ csak az lesz a vége, hogy ’te nem tudsz lefogyni, és már mindent megtettél’. Tömted magadba a rengeteg zsírégető tablettát, vettél már fogyiövet, félkilós súlyzókat és végül egy mini-steppert, ami pont nem ér semmit.

Szóval, ha Te is valahol a sorban állsz, vagy afelé tartasz, jobb lenne, ha átgondolnád, mivel kínzod a szervezetedet.

Alapvető fontosságú a diéta során, hogy 2-3 óránként egyél. Persze nem egy féldisznót, hanem kellő mennyiséget, és változatosan, ami arra elég, hogy a következő étkezésig ne éhezz meg. Ez stabilan tartja a vércukrodat és felgyorsítja az anyagcserédet. A felgyorsított anyagcsere pedig alapja a fogyásnak, hiszen a szervezeted látja, hogy folyamatos az ellátás, így nem fog félni feláldozni a zsírraktárakból energiaforrásként. Hidd el, százszor jobban fogod magad érezni, ha nem stresszeled feleslegesen a szervezetedet a vészreakciókkal. Gyakorlatilag nem is nagyon fogod kívánni az azelőtt annyira vonzónak talált mindenféle tésztacsodákat és sütitornyokat. A javasolt ételekről bővebben olvashatsz a ’Táplálkozás’ rovatban.

Hogyha szeretnéd külsődet kordában tartani, még nem kell lemondani az összes kedvenc ételedről. Az összetételre, és a zsírok mennyiségére viszont figyelned kell, illetve a szélsőséges inzulinreakciókat valóban kerülnöd kell.

Minden diéta célja az egészséges és tudatos táplálkozás, aminek következménye a fitt külső. Tehát olyan ételekre van szükség, amelyek úgymond laktatnak, és ízletesek, ugyanakkor nem csak, hogy nem hízol tőlük, de még értékesek is szervezeted egészsége szempontjából, illetve fedezik energiaraktáraidat.

A táplálkozás fontos szempontjai

Fontos szempont a táplálkozásnál, hogy az ételekben fellelhető összetevők, fehérjeforrások tartalmazzák az optimális aminosav mennyiséget, ami elengedhetetlen a test fenntartásához, az izmok táplálásához, és az energiaszükséglet fedezéséhez. Segítségével megelőzhetőek a diéta során kialakuló hiányosságok és az ezekhez kapcsolódó panaszok, mint pl. az éhségérzet, vagy az enerváltság, illetve a szervezeted inzulinreakciója is a normális értékre áll be. Diétázáskor előfordulhat, hogy a szervezet megfelelő mennyiségű fehérje hiányában az izomzatot kezdi el bontani, és nem a zsírpárnákat. A minőségi fehérjékben gazdag táplálkozás viszont felgyorsítja a felesleges kalóriák égetésének folyamatát.

Érdemes figyelembe venni, hogy a fehérje szó láttán ne a testépítőkre gondoljunk, akik izomzatuk növelése érdekében extrém nagy mennyiséget visznek be. Itt a fehérje szerepe a szervezet számára szükséges mennyiség bevitelét jelenti, de nem többletet. Ahogy fentebb is említettük, a tápanyag és az energiaellátás biztosítása, illetve a fitt külső elérése a cél. Mellesleg, a nassolás felemelő érzéséről sem kell lemondanunk, persze logikus keretek között maradva.

Zsírok

Nem csak a zsírszegénységre kell figyelni, hanem a megfelelő zsírsav-összetételre is, amely szerint a fogyókúrázó napi energiamennyiségének 25-30%-át kell zsírokból fedezni, ebből 10% a telített zsírsavakat tartalmazó, nagyrészt állati eredetű zsiradék, 12% az egyszeresen telítetlen zsírsavakat tartalmazó zsiradék (legnagyobb mennyiségben az olívaolajban található), 8% pedig a többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmazó zsiradék (jelentős mennyiségben tengeri halakban és a lenmagolajban található).

Az egyenletes vércukorszinthez nem csak az ételek változatosságára kell figyelni, hanem telítő-képességükre is. A magas rosttartalmú ételek (zöldségek, gyümölcsök, zabkorpa, teljes kiőrlésű pékáruk, tészták, barna rizs) lassabban emésztődnek, ezért lassabban emelik a vércukorszintet, ami megakadályozza a vércukor nagymértékű ingadozását. Emellett duzzadó-képességük miatt teltség-érzetet biztosítanak, tehát később jelentkezik az éhség-érzet. Ezt a tulajdonságukat fogyókúrában nagyszerűen ki lehet használni, de fontos szabály, hogy a magas rosttartalmú ételek mellett gondoskodnunk kell szervezetünk bőséges folyadékpótlásáról, hogy az emésztőrendszer ne duguljon el. Minden fogyókúrában javasolt a napi többszöri (5-6x) kis mennyiségű táplálék fogyasztása, ami szintén az egyenletes vércukorszint eléréséhez járul hozzá.

Természetesen ezzel együtt az étrend változatosságával, ízletességével, a fehérjebevitel mérsékelt fokozásával és a szénhidrát-fogyasztás kismértékű csökkentésével, ezen belül a cukorbevitel minimálisra csökkentésével érhető el a fogyókúrázó által annyira óhajtott testsúlycsökkenés.