Stresszcsökkentő élelmiszerek

A stresszcsökkentést a friss természetes ételek bevitelével érdemes elkezdeni. A vegyszerektől és adalékanyagoktól mentes élelmiszerek a lélekre is jó hatással vannak.

A szerotoninszint növelő ételek a teljes értékű, hántolatlan gabonafélék, teljes kiőrlésű lisztből készült tésztás ételek, különféle magos kenyerek és piták elősegítik annyi szerotonin termelődését, amely segít ellazulni a stresszes nap végén. Ne felejtsünk el ezekhez az élelmiszerekhez friss zöldséget is fogyasztani!

L-triptophan

A triptofán egy esszenciális aminosav, amelynek előállítására nem képes a szervezetünk, ezért minden nap pótolni érdemes, így fogyasszunk pulykahúst és csirkehúst illetve a tengeri halakban rákban kagylóban lazacban is sok megtalálható, jó forrásnak számítanak a tejtermékek is, igaz lényegesen kevesebbet tartalmaznak L-triptophan-ból, mint a húsok. Miért is fontos ez az amiosav a stresszkezelésben? Mert segít a szerotonin( boldogságért felelős) illetve a melatonin (alvás) hormonok termelésében, ugyanis ezen hormonok prekurzora.

Egészítsd ki étkezésedet teljes kiőrlésű gabonával. A szénhidráttartalmú ételek elősegítik a triptofángazdag ételek felszívódását”. Példaként illessz be valamely fehérjetartalmú feltétedhez vadrizst, barna rizst, durumtésztát, magas rosttartalmú alternatív gabonaköretet (kuszkusz, bulgur, amaránt, hajdína, quinoa és társai).

Cink

A cink hozzájárul a triptofán hasznosulásához és így segíti a szerotoninképződést belőle. Ennek érdekében bárány- vagy marhahúst, rákot, osztrigát, illetve hüvelyeseket vagy olajos magvakat is kell fogyasztani.

Szelén

A magas szeléntartalmú ételek például fokhagyma, lilahagyma, spárga, búza stresszcsökkentő hatásúak. A hagyma és a gyömbér szintén stresszoldó hatású.

B vitamin & mg

Stresszcsökkentő fűszernövények

Fűszernövények

A fűszernövények közül az ánizs, a köménymag, a zellermag, az édeskömény, a majoranna és a petrezselyem is oldja a stresszt.

A kamillatea gyulladásgátló hatása mellett enyhe nyugtató- és idegerősítő szerként is alkalmazható. Kamillatea rendszeres fogyasztása oldja a stressz által okozott feszültséget. A menstruációs tünetek kezelésében is jól alkalmazható, hiszen oldja a feszültséget, csökkenti a búskomorságot, sőt izomlazító hatása révén a menstruációs görcsök oldására is alkalmas. Álmatlanság ellen is hatásos szer, ezért ha nehezen alszunk el, lefekvés előtt igyunk egy csésze mézes kamillateát. Fáradtan, túlóra után bátran használjuk a kamillás olajat fürdővízbe csepegtetve, vagy inhaláljunk vele. Megnyugtat és ellazít, oldja a szorongást.

A levendula nyugtató hatású növény, melyet elsősorban fürdőkhöz alkalmaznak. Oldja a feszültséget, élénkítő és serkentő hatása is van. A levendula illóolajai nyugtatóan hatnak a központi idegrendszerre. Olaja a feszült idegállapotra jellemző izomfájdalmakat és izomgörcsöket enyhíti, de alkalmas migrén és ideges fejfájások leküzdésére is.

A citromfű idegi eredetű gyomorpanaszok, álmatlanság és szívpanaszok esetén hatásos. Ideggyengeségi, idegi eredetű alvászavarok estében végezzünk citromfűkúrát, esténként, fogyasszuk langyosan, mézzel édesítve.

A ginszeng alkalmazható a szervezet energiateltség érzésének növelésére, szellemi és testi teljesítmények fokozására. A kínai ginszenget alkalmazzák, ha a mellékvese működése legyengül, azaz a szervezetben már jelen vannak a stressz hatásai.

A macskagyökér úgy nyugat, hogy közben nem tompítja az ember testi-lelki teljesítőképességét. Az elkészítése viszont hosszú 8-10 órás áztatást igényel.

Az orbáncfűből készült teát depresszió ellen fogyaszthatjuk. Segíti a hullámzó kedélyállapot visszaállítását.

Komló

A komló a vegetatív idegrendszer működési zavarait oldja.

Ha a stressz bármilyen tünetét észrevesszük magunkon, próbáljuk ki ezeket a növényeket, azonban mindig gondoljuk végig, mi az, amin változtatni tudunk az életünkben, tehát a felületi kezelésen túl próbáljuk kideríteni az okokat. Kerüljük a stressznövelő élelmiszereket, adalékanyagokat! Például: fehér liszt, fehér cukor, kávé, alkohol, csokoládé, kakaó, magas zsír- és fehérjetartalmú élelmiszerek. A stressznek csak későn jelentkezhetnek fizikai tünetei, egyénenként eltérhet a stressztűrő képesség. Az apró figyelmeztetéseket ne hagyjuk válasz nélkül. Pihenjünk, vagy kortyoljunk egy nyugtató teát!